To start page

Västerbotten gör punktskriften synlig på stan

En svart bärkasse med vit punktskrift, och ett vykort med en målning av Louis Braille.
SRF Västerbotten har tagit fram två produkter för att uppmärksamma 200-årsminnet av Louis Brailles födelse.Målning av Louis Braille på kasse

 

Med hjälp av pengar från punktskriftsprogrammet har SRF Västerbotten tagit fram reklam i form av en kasse och ett vykort med punktskriftsmotiv. Både kassen och vykortet är gjorda med tanke på att de ska gå att använda under lång tid. Det innebär att det inte finns något som binder kassen och vykortet endast till jubileumsåret 2009.

Kassen är gjord av PET-flaskor och har handtag som är anpassade så att man både kan hänga den över axeln eller bära den i handen. Kassen är helt svart och på ena sidan står "Synskadades Riksförbund" visuellt i vit punktskrift.

 

Gubben och gumman gör entré

I nedre högra hörnet på kassen finns "gubben och gumman" i vitt. På andra sidan finns en "målning" i färg av Louis Braille och hans namn i visuell vit punktskrift.

Vykortet är i A5-format. På framsidan av kortet finns samma bild av Louis Braille som på kassen. Ovanför bilden finns texten "Synskadades Riksförbund" i visuell vit punktskrift.

Två för en tjuga

Låt punktskriften synas bland allmänheten genom att använda kassen ute på stan och använd vykorten i alla möjliga och omöjliga sammanhang!

Kassen kostar tio kronor och vykorten är gratis. Frakt tillkommer.
Beställ hos SRF Västerbotten, tel. 090-18 96 33 eller via e-post vasterbotten@srf.nu

Uppdaterad av Lennart Håkansson den 23 april 2009

Annonser