Var med och förbättra synskadades villkor!
Det tar inte många minuter.
Pressmeddelande 08-05-31
Synskadade har svårt att få jobb. Enligt den rapport som Arbetslivsinstitutet lämnade till regeringen 2007 har endast 40 procent av personer med synskada ett arbete och under förra årets högkonjunktur fick endast 16 procent av synskadade som sökte arbete hos arbetsförmedlingen en anställning. För dem som blir synskadade i vuxen ålder är utslagningen från arbetsmarknaden betydande.
Den viktigaste orsaken till det stora utanförskapet är att det saknas en kvalificerad rehabilitering som kan stärka synskadade på arbetsmarknaden. Landstingens syncentraler som är den enda resursen för personer med synskada har varken kapacitet eller kompetens för arbetslivsinriktad rehabilitering. De uppfattar sig inte heller ha detta ansvar.
Dagens arbetsmarknad ställer stora krav på den enskilde och utan en sammanhållen arbetslivsinriktad rehabilitering utestängs många synskadade från arbetsmarknaden och får istället leva på bidrag.Vad vill då regeringen göra åt detta?Ingenting, säger vi på SRF.Regeringen har inte några förslag på en arbetsinriktad rehabilitering utan vill istället endast ställa ökade krav på individen och föreslår snäva tidsbegränsningar för ersättning till människor som pga. sjukdom eller utebliven rehabilitering inte är rustade för att söka eller gå tillbaka till ett arbete.
Vi anser att en enda myndighet ska ha ansvaret för den arbetslivsinriktade rehabiliteringen och anser att regeringen bör uppdra åt Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen att utreda vilken myndighet som är mest lämplig för detta. Vidare bör man utreda och föreslå hur rehabiliteringsbehovet för personer med synskada ska tillgodoses samt vilka resurser som är nödvändiga.Vi uppmanar regeringen att skjuta upp propositionen om förändringar i sjukförsäkringssystemet tills dess att möjligheten till en yrkesinriktad rehabilitering är tillgodosedd också för synskadade.
Uppdaterad av webbredaktionen den 18 november 2008