Ge en gåva!

Var med och förbättra synskadades villkor!

Bli medlem nu!

Det tar inte många minuter.

Sista besöket i Vietnam? Nästa år upphör vårt bistånd

av: Förbundsstyrelsen

Solen försöker tränga igenom det smogiga diset i Hanoi, Vietnam. För oss svenska besökare är det ändå härligt ljust och varmt. Jag och Erik som är med, försöker sitta ute på en loftgång och hämta luft efter ett möte.

– Varför vill ni inte sitta där inne? Är det för stökigt där, undrar personalen oroligt på VBA - Vietnamese Blind Association.

Vi försöker förklara hur skönt vi tycker det är att sitta där. Vet inte hur övertygade de blir. 

Vi blir väl omhändertagna. En minibuss tar oss runt för att besöka både en provinsavdelning Vinh Phuc, mer än en timmes resväg från huvudstaden in i landet. Här livnär man sig huvudsakligen på jordbruk och de synskadade personer som bor där, får träning av VBA lokalt för att kunna bidra till sina familjers försörjning. Vi träffar en man som berättar om hur deprimerad och passiv han kände sig, tills han blev uppsökt av VBA och de lokala myndigheterna.

Mannen fick börja en rehabiliteringsklass på fyra månader. Där lärde han sig att använda vit käpp och orientera sig. Han lärde sig punktskrift och kan nu läsa den punktskriftstidning som VBA ger ut. Han har numer även en stor betydelse för familjens försörjning. De har en ko, lite höns och en fiskdamm. För att förstärka kassan åker han varje vecka in till det närbelägna samhället och där han tillsammans med några andra synskadade bedriver massageverksamhet. Sammantaget har det här gjort skillnad för familjen. Båda tonårsbarnen går i skolan och läser i de högre klasserna.

Familjen har fått stöd för att kunna försörja sig.

Tack vare kontakten med Vietnam Blind Association kan familjen nu försörja sig själva.

 

Socialministeriet intygar att VBA, är med och formar handikappolitiken i Vienam. Ett tydligt rättighetsperspektiv är grunden. Man håller nu på att diskutera lagstiftning på området. Fn-konventionen för människor med funktionsnedsättning är signerad. Under nästa år planerar man att ratificera. Rehabilitering enligt den modell som VBA byggt upp tillsammans med Synskadades riksförbund är en av de åtgärder som socialministeriet vill sprida och få att omfatta fler handikappgrupper.

Ministern berättar från ett besök i en provins. En rörelsehindrad tioårig pojke hade då frågat honom varför inte han kunde börja i skolan, när synskadade elever välkomnades där. Detta är ett resultat av VBAs arbete där man förbereder integrering i skolorna av synskadade elever. Ministern uttryckte även då att man ville fortsätta samarbetet med VBA och de andra handikapporganisationerna i dessa satsningar.

Tyvärr, är inte Vietnam bland de länder som inför nästa ansökningsperiod kan få del av SHIA-biståndet från svensk sida. Detta innebär att 2010 är det sista året som VBA och SRF samarbetar i denna form. Vi ska då utvärdera projektet och lära av slutsatserna. Sen får vi se. VBA som spelar en stor roll både inom och utom Vietnam, kommer vi naturligtvis att samverka med i någon form, även om det inte kan bli exakt som förut.

Tiina Nummi-Södergren

 

02 december 2009

Kategorier:


Kommentarer:

  1. Det var en fantastisk resa. Och det var så roligt att få se hur det arbete SRF har i Vietnam får stor betydelse för enskilda människor. Att mannen vi besökte nu kan bidra till familjens försörjning och till barnens utbildning, var riktigt stort. Det är bara att hoppas på att det ska finnas något sätt att fortsätta arbetet i Vietnam.
Skriv en kommentar    

Annonser