
Christina gör kommunen tillgänglig
I nästan 35 år har Christina Ericsson arbetat för Melleruds kommun – ett jobb hon fick genom en tillgänglighetssatsning på 90-talet, skriver Melleruds Nyheter.
Christina Ericsson fick en tjänst som telefonist efter att Arbetsförmedlingen gjorde en satsning under 90-talet, då de ville få personer med funktionsnedsättning i arbete. Christina gick en telefonistutbildning på AMU-Hadar i Malmö och har med ett års undantag arbetat på Melleruds kommun sedan 1991.
– Det är så viktigt att få ut människor i arbetslivet. Taket för lönebidraget borde höjas. Det är jätteviktigt att arbetsgivaren får en morot, säger Christina Ericsson till Synskadades Riksförbund.
Vad har det betytt för dig att ha ett jobb?
– Allt. Social samvaro och att arbeta höjer självförtroendet. Man förlorar väldigt mycket på att inte jobba.
Verktyg till sin hjälp
Arbetet och kanske framförallt tekniken har dock utvecklats under de decennier Christina arbetat på kommunen. Från början hanterade hon en växel med knappar och ett dataregister, idag ett modernt växelarbete. Verktygen som gör arbetet möjligt är bland andra skärmläsningsprogrammet Jaws, talsyntes och punktskriftsdisplay. Det händer att någon frågar vem det är som pratar i bakgrunden, berättar Christina för Melleruds Nyheter, men de allra flesta har ingen aning om att hon är blind.
Kommunen i topp för sin digitala tillgänglighet
Sedan 2022 har Christinas roll utökats. Utöver arbetet i växeln jobbar hon som kommunens tillgänglighetssamordnare. Uppdraget dök upp i samband med att tillgänglighetspolicyn omarbetades.
Ett gott kvitto på att kommunens tillgänglighetsarbete når framgångar är deras hemsida, som i augusti 2024 hamnade på en delad förstaplats bland 713 myndigheter i Sverige för sin digitala tillgänglighet.
Prenumeranter kan läsa hela artikeln här (extern länk).