Att inte kunna se är opraktiskt men med rätt förutsättningar kan man göra nästan vad som helst, skriver Västerbotten-Kuriren och hänvisar till den grupp människor från Synskadades Riksförbund Västerbotten som nyligen återvänt från en tuff vandringsresa i södra Portugal. Alla deltagare, som har synnedsättningar av olika grad, tog sig genom den välkända och bitvis tuffa Fiskarnas led längs Algarvekusten.

Ser inte synskadan som ett hinder

Ann Lindmark, ombudsman på SRF Västerbotten, arrangerade resan tillsammans med reseledaren Lena Söderberg. Idén att genomföra en vandring kom för flera år sedan och planen var då att gå den berömda vandringsleden El Camino i Spanien. Pandemin satte dock stopp för projektet. Lösningen blev istället dagsvandringar inom länet och fjällvandringar med hjälp av ledsagare. 
Resan till Portugal var föreningens tolfte vandringsaktivitet i ordningen. Den blev möjlig tack vare bidrag från Synskadades stiftelse som täckte resa och logi.
– Vår resa är ett bevis för vad ledsagning innebär. Den skapar förutsättningar för oss att kunna vara aktiva och göra saker på lika villkor som andra. Tyvärr är ledsagning inte en självklarhet längre, säger Ann Lindmark till Västerbotten-Kuriren.

Ledsagningen bryter isolering

Med ledsagare vid sin sida kunde deltagarna känna sig trygga och samtidigt få ta del av naturen genom beskrivningar av landskapet, havet och omgivningarna. Både Ann och Torbjörn Ruther, som också deltog i vandringen, vet av erfarenhet hur lätt det är att hamna i isolering när synen försämras. För dem är ledsagning avgörande för att kunna ta sig ut och delta i samhället.
Trots utmaningar blickar gruppen framåt och planerar redan nästa resa. Innan planet hem hade landat började idéerna ta form. Förslagen sträcker sig från vandring i Norge till cykelresa i Italien och äventyr i Nya Zeeland. 
Prenumeranter kan läsa hela texten här (extern länk).