
Människor förlorar synen när missar och långa väntetider kantar ögonsjukvården
En kvalitativ ögonsjukvård är avgörande för att människor ska kunna behålla synen, vara delaktiga i samhället och leva ett självständigt liv. Men det är långt ifrån hur verkligheten ser ut, och det medför stora konsekvenser.
Sommaren visar på flera exempel där vården brustit. Människor behöver få rätt hjälp i rätt tid. Därför arbetar Synskadades Riksförbund aktivt för en tillgänglig vård, ett gott bemötande och synrehabilitering i de fall det behövs.
– Det är helt orimligt att människor ska få en bestående synnedsättning eller bli blinda i vårdkön eller för att rätt kompetens saknas, säger Niklas Mattsson, ordförande Synskadades Riksförbund.
Väntade 20 dagar på vidare undersökning
En av de som drabbats är Sollefteåbon Pernilla Bergman, 49, som Tidningen Ångermanland rapporterar om. Hon ramlade under en hundpromenad och fick besvär med ena ögat. När problemen inte gick över sökte hon vård på hälsocentralen i Sollefteå och fick efter det tid på ögonmottagningen 20 dagar senare. Där upptäckte läkaren att hon hade näthinneavlossning, vilket kräver akut vård, och skickade henne vidare till Umeå för operation. Men det var för sent. Synen gick inte att rädda.
Hälsocentralen beklagar det inträffade och hänvisar till regionens chefsläkare, som bedömde att hennes symtom inte var typiska för näthinneavlossning. Pernilla anser å andra sidan att hon borde ha skickats för vidare undersökning direkt på grund av den kraftiga synnedsättningen. Hon har anmält händelsen till Inspektionen för vård och omsorg, IVO, för närmare utredning.
Barn drabbades av försenade diagnoser
Två andra fall rör barn. En pojke i Blekinge drabbades av bestående synnedsättning efter ett förhöjt tryck i skallen som inte upptäcktes i tid. Det uppmärksammar SVT nyheter Blekinge. Pojken har en ärftlig risk för blodproppar och drabbades av blödning och blodpropp i huvudet i samband med en operation utomlands. Vid uppföljningen i Blekinge försämrades pojkens syn, vilket berodde på stegrat tryck i skallen. När det upptäcktes opererades han akut men fick en bestående synnedsättning.
Ett annat barn i förskoleåldern drabbades av en permanent synnedsättning efter en miss i vården på Visby lasarett, rapporterar Helagotland. Parallellt med barnets ögonsjukdom, som följes av ögonmottagningen, utvecklades ytterligare en ögonsjukdom som inte upptäcktes i tid. Fördröjningen av diagnosen gjorde att synen på det drabbade ögat inte gick att rädda.
En ny ögonvårdsstrategi behövs
Under Almedalsveckan arrangerade Synskadades Riksförbund seminariet "Ska patienter behöva bli blinda i vårdkön?”, där kritiska siffror uppmärksammades. Endast två regioner når vårdgarantin i ögonvården. Tre av tio patienter får inte ögonvård i tid.
– Utöver det deltog vi och bidrog på flera seminarier som tog upp att Sverige måste få en nationell strategi för ögonhälsa. Detta för att ta ett samlat grepp om vård, förebyggande, uppföljning, forskning, habilitering/rehabilitering och samhällsservice, säger Fredrik Stockhaus, intressepolitisk utredare på Synskadades Riksförbund.
Enligt statistik hämtad från Vården i siffror (regionernas gemensamma webbplats för data och statistik om svensk hälso- och sjukvårds kvalitet, tillgänglighet och effektivitet) och socialstyrelsen framgår att väntetiderna skiljer sig mycket beroende på var man bor. Antalet personer som fick vänta 90 dagar eller kortare på sitt första besök låg 2025 på allt mellan 32,7 och 94,3 procent. Genomförda insatser som skett inom 90 dagar låg samtidigt på 36,0 till 99,1 procent beroende på region.
– Det är dags att staten tar ett större ansvar för ögonsjukvården. Det är redan alldeles för många som har fått sin syn förstörd för att de har fått vänta i långa regionala vårdköer, säger Niklas Mattsson, ordförande Synskadades Riksförbund.