
Regeringen föreslår språkkrav – SRF betonar behovet av trygg kommunikation
Regeringen och SD vill införa språkkrav för hemtjänstpersonal från 2026. SRF välkomnar förslaget och lyfter att god kommunikation är avgörande för trygg och säker hjälp, särskilt för synskadade.
Vid en pressträff den 13:e oktober presenterade Regeringen och SD en lagrådsremiss och ett förslag om att införa språkkrav för personal inom hemtjänst i äldreomsorgen.
– Att människor som får insatser inom äldreomsorgen kan göra sig förstådda, och har en rimlig chans att förstå den personal de möter, är en grund för trygghet och värdighet. Men tyvärr ser vi stora brister, med stora risker till följd. Därför går vi nu vidare med förslaget om ett språkkrav i äldreomsorgen, säger socialminister Jakob Forssmed.
Lagändringen föreslås träda i kraft den 1 juli 2026.
SRF är positivt inställda
SRF är positiva till att hemtjänstpersonal, förutom andra viktiga kvalifikationer, också förväntas ha goda kunskaper i det svenska språket. För den synskadad som behöver hjälp med att handla, ta sin medicin i rätt dos eller få sin omgivning syntolkad blir bristande kommunikation ett absolut hinder, och otryggt.
Någon som tidigare lyft hur begränsat livet blir utan fullgod kommunikation är Evelina Lindberg, vars kamp vi rapporterat om. Inslag om Evelina i SVT Nyheter (extern länk).
SRF konstaterar att tillgänglig kommunikation inte bör begränsas till äldreomsorgen utan till alla oss som behöver det. Vi som tar del av hemtjänsten vill också att hemtjänsten får god arbetsmiljö och bättre förutsättningar att möta oss där vi befinner oss. Så är inte alltid fallet idag.