Sedan femton år tillbaka publicerar Verian, som gör opinionsundersökningar och samhällsanalyser, sitt så kallade anseendeindex årligen. I undersökningen 2025, som nyligen publicerades, presenteras anseendet för 34 organisationer. Synskadades Riksförbund är på plats nummer sex, och en av åtta organisationer som har ett anseende över 50 vilket är högt för organisationer i Sverige enligt Verian.

Med 52 poäng ligger Synskadades Riksförbund kvar på ungefär samma förtroendenivå som senast vi deltog i undersökningen, vilket var 2023.

I rapporten skriver Verian: "Ett högt anseende ger goda förutsättningar att både vara framgångsrik i sin roll som samhällsaktör och att skapa stolthet hos medlemmar och medarbetare. Det öppnar dörrar till andra intressenter som politiker och journalister och det sänder positiva signaler till tidigare och potentiella medlemmar."

Bildbeskrivning: En graf där samtliga undersökta organisationers förtroende redovisas. Topp tre: På första plats är Friluftsfrämjandet, på andra plats Radiohjälpen och på tredje plats STF. Bottenligan: Trea från slutet är LO, tvåa från slutet är Kommunal och allra sist hittar vi SKR vars förtroendesiffra är tio.