
Tillgänglighetsnyheter i iOS 26
Vi presenterar och förklarar några av de senaste nyheterna som gör Apples operativsystem mer tillgängligt för dig som är synskadad och behöver använda dig av hjälpmedel.
Apple har precis lanserat de årliga, stora, mjukvaruuppdateringarna för sina produkter. Operativsystemet för Iphone heter nu iOS 26, eftersom det snart är 2026. Betatester, tester av mjukvarorna som görs innan de blir officiella, visar att de nya operativsystemen i stort fungerar bra med hjälpmedel.
Det har dock visat sig finnas en bugg som för några användare gör att VoiceOver kan låsa sig när lösenkoden ska slås in efter omstart, vilket är helt nödvändigt för att komma vidare. Det enda sättet är då att be någon som ser om hjälp. Efter att slagit lösenkoden ska VoiceOver fungera som vanligt, och det ska inte hända igen såvida telefonen inte behöver startas om.
Det finns en stor mängd tillgänglighetsnyheter. Nedan tittar vi på några av de intressanta nyheter som gäller hjälpmedelsfunktioner och tillgänglighet för synskadade.
För dig som är synsvag
Genomskinligt designspråk
Du som är synsvag kommer att märka att telefonen har ett mer genomskinligt designspråk/gränssnitt, benämnt "liquid glass". Det innebär bland annat att kontrasterna dessvärre blir sämre. För att minska genomskinligheten kan du aktivera en funktion som heter "Minskad genomskinlighet". Den finns under Inställningar - Hjälpmedel - Skärm och textstorlek. Här finns även en funktion som heter "Öka kontraster". Aktivera båda dessa funktioner för att få bättre kontraster.
Du kan även ändra färgerna och storleken på hemskärmarnas ikoner. Håll på valfri ikon tills ikonerna börjar vibrera och ett minustecken syns.
Tryck på "Ändra" längst upp till vänster. Ett fönster med ett antal val dyker nu upp. Välj "Anpassa" och välj sedan bland alternativen för färger och storlekar som visas.
Ny läsare
Nu finns en ny läsare som kan visa appar med text i helskärmsläge och som filtrerar bort störande objekt. Det går även att anpassa teckensnitt. Du kan också använda den tillsammans med telefonens förstoringsglasfunktion, om du exempelvis förstorar ett papper. Du kan slå på den under Inställningar - Hjälpmedel - Uppläsning och tal. Du kan även infoga ett reglage i kontrollcenter för att snabbt slå av eller på läsaren.
För dig som är blind – nyheter i VoiceOver
Smidigare att kopiera tal
Du har länge kunnat kopiera senast upplästa fras till klippbordet genom att trycka med tre fingrar tre gånger på skärmen. Men i och med uppdateringen sparas nu de tio senast kopierade fraserna. Du kommer åt dem genom en ny rotorfunktion – "Kopiera tal". Rotorvalet ska bara synas när du befinner dig i ett textfält.
Exempel på hur kopiera tal kan användas:
Du läser en faktura i din mejl där det finns ett bankgironummer och ett OCR-nummer. När bankgironumret läses upp kopierar du genom att trycka fyra gånger med tre fingrar. Du läser sedan OCR-numret och kopierar då igen.
Du går därefter till din bank-app för att göra betalningen. Du trycker på fältet där du fyller i bankgiro och får upp ett textfält. Du vrider på rotorn tills du kommer till kopiera tal. Talet läser nu upp det som du senast kopierade, alltså OCR-numret. Sveper du en gång uppåt läses det du kopierade näst sist upp. Du gör det och får då bankgironumret uppläst. Du dubbeltrycker nu för att klistra in det i textfältet.
Du gör likadant för OCR-numret, men eftersom det är det du senast kopierade blir det förvalt och du behöver inte svepa.
Kopiera tal kan också vara användbart om du läser ett dokument och vill notera sådant som är viktigt i dokumentet – en sorts motsvarighet till att personer som ser kan göra understrykningar. Kom dock ihåg att VoiceOver bara sparar de tio senaste fraserna som har kopierats.
Undvik att uppspelning startas av misstag
Genom "magiskt tryck", det vill säga tryck med två fingrar två gånger två gånger, går det att starta och stoppa uppspelning av medier, svara och avsluta samtal, starta och stoppa diktering och mycket mer.
Många brukar reta sig på att uppspelning av medier startar efter att ha avslutat ett telefonsamtal, eller helt plötsligt om man råkar göra gesten av misstag. Nu går uppspelning av medier med magiskt tryck att stänga av under Inställningar - Hjälpmedel - VoiceOver - Utförlighet - Magiskt tryck.
Siris ljud
Nu går det att bestämma om ljudet för när Siri börjar och sluta lyssna alltid ska höras eller om det ska bete sig på samma sätt som för den som inte använder VoiceOver. Det görs under VoiceOver-inställningar - ljud.
Söka efter rotorval
Under VoiceOver-inställningar - Rotor - Rotorobjekt kan du välja vad som ska synas i rotorn när du väljer mellan rotorobjekt. Det finns mer än 50 alternativ att välja mellan. Nu finns ett sökfält för att du inte ska behöva bläddra mellan alla valen. Observera att sökfälten i inbyggda appar numera finns längst ner på skärmen.
Nollställa VoiceOver-inställningar
Har du råkat göra en inställning i VoiceOver som ställer till problem, men du vet inte vad du råkat göra? Allra längst ner i VoiceOver-inställningarna finns nu ett val för att återställa VoiceOver till fabriksinställningar. Detta påverkar inte telefonens övriga inställningar.
Punktskriftsfunktioner
Det finns flera intressanta punktskriftsfunktioner. Den som vill veta mer om dem i detalj kan mejla digital@srf.nu. Det går också bra att ringa Synlinjen på 08-38 93 00 så ska vi göra vårt bästa för att förklara.
Bland annat finns ett speciellt punktskriftsläge för dig som använder punktskriftsdisplay med en anteckningsapp – en app för att öppna andra appar och en kalkylator. För att kunna använda kalkylatorn behöver du kunna Unified English Braille eller den så kallade "Nemeth-koden". Själv lärde jag mig snabbt tecknen för att kunna subtrahera, addera, multiplicera och dividera för Unified English Braille och har därefter kunnat göra lite beräkningar. Du kommer åt punktskriftsläget genom att trycka punkterna 7 och 8. Om du använder en åttapunktskrifttabell använder du punkterna 7 och 8 plus mellanslag.
Utöver detta har flera förbättringar gjorts för punktskrift på skärm som alltså innebär att du kan skriva med sexpunktskrift direkt på skärmen med fingrarna.
Telefonen kan nu lära sig hur du håller fingrarna när du skriver. Det blir förhoppningsvis mindre felskrivningar. Det går också att skriva punktskrift med en hand.
Du kan även ändra och lägga till kommandon för punktskrift på skärm. Till exempel har jag lagt till ett kommando för att enkelt hoppa till nästa rubrik.
Det finns bra information om hur allt detta fungerar under VoiceOver-inställningar – Punktskrift.