Allt om datorer! - SRF Uppsala län
- Datum:
- 2026-04-28 klockan 17:00 - 19:00
- Plats:
- Storan, Kungsgatan 62, 5 trappor (det finns hiss), Uppsala
- Arrangör:
- SRF Uppsala län och Syncentralen
- Sista anmälningsdatum:
- 2026-04-21
- Kostnad:
- Ingen avgift
Allt om datorer!
Syncentralen förskriver inte datorer som hjälpmedel längre och detta kan leda till osäkerhet för den som har en synnedsättning och planerar att skaffa en ny dator. Vilken dator ska jag skaffa, och vilken hjälp kan jag få från syncentralen med att komma igång? Detta är några av de frågor som många ställer sig.
Därför bjuder vi nu in till en datorköparskola i samarbete med Johan Wickman från Syncentralen. Johan finns på plats för att berätta och svara på frågor om vad man ska tänka på när man skaffar en ny dator, vad Syncentralen gör och inte gör när det gäller installationer, utbildning och support. Vi pratar även om vilka synhjälpmedel/datortillbehör som fortfarande förskrivs som hjälpmedel av Syncentralen.
När? Den 28 april klockan 17:00-19:00.
Var? Storan, Kungsgatan 62 fem trappor i Uppsala.
Vi kommer att bjuda på smörgås och kaffe/te så meddela om du har några kostavvikelser.
Sista anmälningsdag är den 21 april. Du anmäler dig till vårt kansli på telefon 018-56 09 24 eller på mail till uppsala.lan@srf.nu
Vi ses!
Hälsar brukarrådets presidium Nanna, Tomas, Eva och Johan