Camilla är ombudsman på Synskadades Riksförbund Bohuslän och har själv hållit utbildningar för Västtrafiks anställda om bemötande av synskadade. Trots det har hon nu själv råkat ut för diskriminering i kollektivtrafiken.

Hon använder ledarhund och skulle som så många gånger förr ta bussen. Camilla försökte som vanligt ta sig fram till den främre dörren för att kunna prata med föraren, men blev i stället hänvisad till att gå på längre bak.

– Jag går alltid på längst fram för att kunna ha kontakt med föraren. När jag försökte gå fram var det väldigt så ”nej nej, kom inte hit utan sätt dig där bak”. Jag stod till och med och knackade på dörren, berättar hon för P4 Väst.

En vardag präglad av osäkerhet

Händelsen är ett av flera exempel på diskriminering av personer med funktionsnedsättning i kollektivtrafiken. Som vi tidigare berättat har anmälningarna till Diskrimineringsombudsmannen, DO, ökat under de senaste åren.

För Camilla Svensson innebär erfarenheterna en osäkerhet, inte minst när hon ska resa på nya sträckor. Kommer den bokade ledsagaren att finnas på plats i tid för att hon ska hinna med nästa anslutning? Fungerar utropen så att hon vet var hon ska gå av? Hon beskriver att situationerna skapar stress och betonar att den som behöver hjälp också måste kunna förvänta sig ett respektfullt bemötande.

DO fortsätter att driva fallen

För ett par veckor sedan kallade Diskrimineringsombudsmannen, DO, kollektivtrafikens aktörer till ett möte för att diskutera de ökade diskrimineringsanmälningarna. Syftet var att identifiera problemen och få till en förändring, då diskrimineringsombudsmannen Lars Arrhenius anser att kollektivtrafikens aktörer inte tar tillräckligt ansvar för att motverka diskrimineringen. DO kommer inte att släppa frågan, utan fortsätter att driva de enskilda fallen.

Hör Camilla berätta om diskrimineringen hon utsatts för i Sveriges Radio P4 Väst här (extern länk).

Läs vår tidigare rapportering här.