
Fika i Vara på café Nordpolen - SRF Uddevalla
Onsdagen den 29 juli kommer Gun Britt att ta tåget till Vara och Nordpolens café och hon vill gärna ha sällskap!
- Datum:
- 2026-07-29 klockan 10:00 - 16:00
- Plats:
- Vara Konditori Nordpolen
- Arrangör:
- SRF Uddevalla
- Kostnad:
- Alla betalar för sin lunch själva
Vi möts utanför Pressbyrån vid Uddevalla central kl. 10. Tåget avgår kl. 10:15. Kommer du från Ljungskile kan du taget från Ljungskile station kl. 09:37 och möta oss vid Pressbyrån på Uddevalla central.
Efter en fika med någon godsak eller en lättare lunch, har vi en stund på oss innan vi tar tåget västerut kl. 13:38. Vi måste gå av i Vänersborg för att byta till buss, men då kan vi gå till Koppargrillen och äta en bättre lunch innan vi tar en buss tillbaka till Uddevalla. Det blir en del byten på hemvägen, men det löser vi!
Kostnad: var och en betalar själv sin lunch och de som har seniorkort på Västtrafik åker på det. Övriga betalar sin resa själv, men får ersättning för resan av SRF vid inlämnande av kvitto.
Har du någon fråga? Kontakta Gun Britt Rinderos på telefon 0706 594412.