Favorit i repris! För några år sedan gick vi sträcka 5 på Gotaleden mellan Lerum och Floda, nu gör vi det igen men under vintertid! 

Det är 9 km ganska lätt vandring på mestadels skogsvägar och stigar, en ganska lång bit går man precis bredvid Säveån. Detta är en mycket trevlig del av Gotaleden och det är lätt att ta sig till/från start/mål med Alingsåspendeln. Eftersom vi går under vintertid rekommenderar vi broddar om det är vinterväglag. 

Det bästa av allt, i slutet av sträckan väntar god mat på Folket på Garveriet!

För de som vill tar vi pendeln tillsammans från Göteborg central, när vi är tillbaka beror på hur fort vi går och hur länge vi äter. Vandringen tar ca 2–3 timmar.

När och var: Söndag 22 februari kl. 9.30 på Centralen eller kl. 10.00 vid Lerums station.
Kostnad: 100 kr för medlemmar, övriga betalar självkostnadspris
Anmälan: Senast 16 februari via vårt formulär nedan eller maila goteborganmalan@srf.nu eller ring 031-727 22 38 Glöm inte att ange ditt behov av ledsagning i samband med anmälan.