Personer med synnedsättning ska precis som alla andra kunna röra sig enkelt och säkert i samhället. Sådant som underlättar för synskadade är praktiskt nog till nytta för de flesta andra också. Här kan du läsa om några områden där vi driver på för god tillgänglighet.

Tillgängliga vårdlokaler

Vi har regelbunden samverkan med regionen och dess fastighetsbolag Locum. I samverkan med Locum granskar och kravställer vi kring den fysiska miljön på sjukhus och vårdlokaler. Det kan handla om färgsättning som underlättar orienteringen för synsvaga, tydliga skyltar och ledstråk som gör det lättare att hitta. Hissar ska ha talande utrop och tydliga knappar med stora siffror som är lätta att både se och känna.

För att säkerställa att tillgängligheten blir korrekt erbjuder vi också arkitekter, driftansvariga och projektledare inom fastighetsförvaltning insiktsutbildningar om synnedsättning och tillgänglighet.

Digital tillgänglighet 

För att regionens digitala kanaler och tjänster ska vara användbara och tillgängliga för synskadade granskar vi regelbundet Region Stockholms webbplats och e-tjänster. Det kan handla om möjligheten att logga in på en sida eller kunna fylla i ett formulär utan problem. När vi upptäcker fel eller brister återkopplar vi till ansvariga och visar på de problem vi kan uppleva i olika situationer. Vi kan också bli ombedda av regionen att granska en websida eller app med våra hjälpmedel och tillsammans med ansvariga komma fram till lösningar.

Tyck till!

Vi vill gärna veta vad du som synskadad tycker om fysisk och digital tillgänglighet, mejla till kansli@srfstockholmgotland.se eller ring 08-462 45 00.