Vill du delta i en intervjustudie om LSS?
Ett forskningsprojekt om LSS med särskilt fokus på kommuners begränsande riktlinjer, genomförs av två forskare på Marie Cederschiöld högskola. Nu söker de intervjudeltagare.
Man söker personer som är över 18 år och som vill bli intervjuade i en studie som handlar om LSS (Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade). Intervjun tar ungefär en timme och den kommer handla om ens tankar kring, och erfarenheter av, insatser och eventuella avslag enligt LSS.
Deltagaren bestämmer själv var intervjun ska äga rum, vill man ses på distans går det också bra. Man deltar anonymt och bestämmer själv vad man vill berätta och vilka frågor som man vill svara på.
De som genomför studien heter Stina Michelson och Magnus Tideman, bägge arbetar som forskare på Marie Cederschiöld högskola. Studien genomförs för att undersöka om, och i så fall hur, kommunala riktlinjer får betydelse för personer som har rätt till insatser enligt LSS.
För mer information samt anmälan att delta, kontakta Stina på mejl, telefon eller sms. Det är Stina som kommer genomföra intervjun och hon nås antingen på
stina.michelson@mchs.se eller på 076-882 86 18.