Prova-på-fäktning
Välkommen att prova på den spännande sporten fäktning!
- Datum:
- 2025-09-20 klockan 10:15 - 12:30
- Plats:
- Hjorthagshallen, Gasverksvägen 12, Stockholm
- Arrangör:
- SRF Stockholm Gotland i samarbete med Djurgårdens IF Fäktförening
- Sista anmälningsdatum:
- 2025-09-14
- Kostnad:
- Ingen kostnad
Vi träffas i Hjorthagshallen där Magnus Gustafsson med flera från Djurgårdens IF Fäktförening visar oss grunderna. Lämplig klädsel är träningskläder med långa byxor. Glöm inte vattenflaska. Du behöver inte ha provat fäktning innan eller vara van att sporta. Den här aktiviteten är öppen för både ungdomar och vuxna.
Vi kommer att hålla till i ett särskilt rum utrustat för fäktning. Vi tar paus för mellanmål.
Övrigt: det finns omklädningsrum, och dusch i anslutning. Ledarhundar är välkomna, och det finns kontrastmarkering.
En representant för Djurgårdens IF Fäktförening möter upp i entrén till hallen kl. 10.15 (det vill säga 15 minuter innan) så att vi är redo att sätta igång när klockan är 10.30.
Sista anmälningsdag: söndagen den 14 september.
Övrigt: glöm inte meddela eventuella allergier vid anmälan. Mellanmålet består av smörgås och juice. Tveka inte att höra av dig med eventuella frågor och meddela oss gärna om du tar med ledarhund. Ingen kostnad.
Anmälan: till anmalan@srfstockholmgotland.se, på telefonsvarare: 08-462 45 30 eller via nedan formulär.
Vid frågor: kristina.ljung@srfstockholmgotland.se eller 08-462 45 08.