Ögoncasten – vår egen podd
Ögoncasten är SRF Göteborgs egen podcast sedan våren 2022. Här bjuder vi på intressanta och spännande inslag från våra aktiviteter, smarta tips, intressepolitik och mycket mer. Här kan du lyssna på senaste avsnittet eller upptäcka hela vårt arkiv. Självklart finns vi också där poddar finns.
Senaste avsnittet av Ögoncasten
Denna gång får ni inte bara ett avsnitt utan hela två! I den första delen av dett fullmatade avsnitt får ni följa med på ett musikevenemang, höra om västtrafiks ledsagning på centralstationen, träffa ombudsmännen och lite musiktips.
I del 2 får ni ett inslag från vita käppens dag, spelare till det avsnittet hittar ni lite längre ner.
Innehållet del 1:
I det här avsnittet bjuder vi på flera aktivitetstips och spännande inslag! Ett gäng medlemmar var nyligen och lyssnade på en trevlig konsert med Lasse Holm – mannen bakom över 700 låtar som många känner igen när de hör dem. Vi får höra några klipp från konserten. Västtrafik har ändrat hur man bokar ledsagning på centralstationen och Nils Ericsonterminalen och i ett inslag från P4 Göteborg berättar Anna Sjögren och Denise Cresso mer om det. Vi har också fått en ny medarbetare på kansliet. Linda har träffat honom för en pratstund så att vi får lära känna honom lite bättre.
Under Kulturnattta arrangerade SRF Göteborg Café Mörkrost, där besökare fick fika i mörker och State bjuder på ett inslag därifrån. Våra ombudsmän berättar vad som är på gång just nu, Tor delar med sig av sitt musiktips och presenterar Antiloop, och i tekniktipset visar Denise hur man kan använda Gemini Live för att hitta borttappade saker, i hennes fall en påse mjöl som försvunnit någonstans.
Lyssna på del 1 nedan.
Oktober 2025 del 2
Här får vi ett inslag som vi fått låna av P4 Göteborg.
På vita käppens dag så anordnade SRF Göteborg en träff där politiker fick prova på att gå med vit käpp. De fick prova att följa ett ledstråk och att följa en husvägg.
Hur det gick? Ja det får ni höra här i del 2 av oktoberavsnittet nedan
Om din podspelare stöder kapitel kan du hoppa mellan inslagen i avsnittet.
Skriv gärna till oss med ideer, tips och kommentarer på goteborgpodcast@srf.nu
Tidigare avsnitt
Bonusavsnitt Vad händer på Kronhusbodarna 12-20 april
Ögoncasten bonusavsnitt: Aktivitetstips utställning på Kronhusbodarna - vad händer under veckanMars 2025
I detta avsnitt får vi lyssna till hur det lät när några medlemmar besökte en dinnershow med Tommy Körberg. Vi får höra om shopping i Ullared och vi hör Denise och Alireza om vad som händer på kansliet och myet mera!Extraavsnitt nominerade till styrelsen 2025
I detta avsnitt får vi höra Tor intervjua de som är nominerade till Styrelsen för 2025Februari 2025
I detta avsnitt får vi lyssna till hur det lät på aktivitetsledarubildningen och vi får höra ett litet utdrag ur Hasse Börjessons bok samt följa med på Disney On Ice och mycket mer.Januari 2025
I detta avsnitt får vi följa med till torsdagsklubben, gå på akvarellutställning och höra ordförande spekulera.Februari 2024
I detta fullmatade avsnitt får vi hänga med på bland annat månadsmöte och vinterbad...Januari 2024
Denna gång får vi följa med på en dag med spa och vi får höra Finn Hellman berätta om sin masteruppsats om den negativa särbehandling som ledarhundsförare är utsatta för....December 2023
I detta avsnitt får ni följa med till Öckerö samt lite tips på vad man kan göra med julens restmat...November 2023
I detta avsnitt får ni följa med till Örebro och en resa som gjordes till Gustavsviks äventyrsbad...Februari 2023
Vi får höra från en insiktsutbildning samt vi får veta hur det är att gå på syntolkad opera...Oktober 2022
Vi hänger med till Gökboet, Cabaret med SRF Bohuslän och intervju med Nicolina Pernheim...Följ oss: